Anasayfa / BASINDAN HABERLER / TÜRSAB BAŞKAN ADAYI HÜSEYİN KIRK ;TÜRK TURİZMİNİ KURTARACAK PROGRAMI AÇIKLADI…

TÜRSAB BAŞKAN ADAYI HÜSEYİN KIRK ;TÜRK TURİZMİNİ KURTARACAK PROGRAMI AÇIKLADI…

TÜRK TURİZMİNİ KURTARACAK PROGRAMI AÇIKLIYORUM !!

Hüseyin KIRK

Dünya turizm rakamlarını açıklayan Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü.. Peki, ülkemizdeki durumun Dünya ya yansıması nasıl? Hep birlikte bir göz atalım.

Türkiye’ye 2014 ve 2015 yılları arasında gelen turist sayısı 35 milyon..! Dünyada altıncıyız bu bakımdan. Son 2 yılda siyasi politikalar gösterdi ki… Ülkemizin ekonomik can damarı olan bacasız fabrika dediğimiz ve ekonomik olarak ülke açığının %45 ini kapatan Turizm sektörüne dair Siyasi bir politikamız yok. Mevcut ülke coğrafyamıza baktığımızda 4 tarafı denizlerle çevrili, fakat her tarafı hainlerle dolu bir ülkeden bahsediyoruz. Hükümetin bu konuda politika üretmesini beklemeden, siz ne yaptınız demek gerekir. Önümüzde sırasıyla Fransa, ABD, Çin, İspanya ve İtalya var. Dünyanın en popüler kenti Bangkok. Onu Londra, Paris, Singapur, New York izliyor. İstanbul ise altıncı sırada.. Tablo bu şekilde iken herşey güzel ve herkes başarılı.

Peki neden Kaybettik.

Gene Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, turistler kişi başı, ABD’de 1900 dolar harcarken (İngiltere ve Almanya’da o civarda), Türkiye’ye bıraktıkları yarısı gibi.. 721 dolar.. Neden?. 1994 yılından beri, Özellikle Ortadoğu pazarından binlerce turist getirmeyi başarmış biri olarak her türlü hükümet gördüm. Tek parti, koalisyon, teknokrat, asker güdümlü, aklınıza ne gelirse..!!! Bir ülkenin Turizm politikası olur ve bu politikaya hangi siyasi parti olursa olsun uymak zorundadır. Çünkü ‘’TURİZM’’ bu ülkenin milli işidir … Geçmiş hükümetlere bakınca, bugüne kadar turizm politikası olan tek lider Turgut Özal

Türkiye sahillerinde iki tatil köyü vardı. Kemer’de İtalyan Tatil Köyü Waltur; Foça’da Türk müşteri kabul etmeyen Fransız Tatil Köyü Clup Mediterranee; Bugün yaz sezonunda Akdeniz ve Ege sahillerinde neredeyse boş yer yoksa..! mucizeyi borçlu olduğumuz adam Özal’dır; Müthiş teşvik ve desteklerle kolları sıvadı. Bürokratlarına “Bürokrasiyi yok edin, rüzgar arkadan gelsin” dedi ve..; O bakış açısıyla yapıldı her şey, Sadece oteller ve tatil köyleri değil; Otobanlar ve bölünmüş yollar da planlandı. Özal’ın Belediye Başkanı Bedrettin Dalan da, Sirkeci ve Tepebaşı’na hapsolmuş, Hilton ve The Marmara otelden başka düzgün oteli olmayan İstanbul’a de lüks otelleri yatırım için İstanbul’a davet etti. Özal’dan sonra, Turizm Politikasıyla ilgili tek lafı, Merhum Necmettin Erbakan‘dan duyduk.

“Turist döviz getirir, ama ahlak götürür”..!!!

Bu söz belki de şimdiki iktidarın önünde taş değil KAYA gibi kalmasına vesile olmuştur. 2002 yılındaki siyasi dönüşüm sonrası Ak Parti İktidarı yol medeniyettir politikası ile yola çıkarak çok doğru hamleler yaptı. Köprüler, Otobanlar Havalimanları ve Bölünmüş yollar katlandı. Özellikle turistik yörelerde trafik rahatladı. İşin Bayındırlık tarafı çok iyi gitti;

İyi gitmeyen şeyler…!

Ülke turizmine sahip çıkacak, Bir yapının şimdi olduğu gibi olmaması oldu. Turizm Politikasını belirleyecek bir Turizm STK ‘sı olan TÜRSAB’ın yetersiz kalması. Antalya’nın bugüne kadar en iyi Vali’lerinden biri olarak Münir Karaloğlu, ön plana çıkıyor. “İşte Turizm Bakanımız geliyor” demiştim içimden. Ama Karaloğlu’na kabinede değil, Bürokraside görev verildi ne yazık ki..! Gezi olayları, turizme önemli bir darbe vurdu, Tur şirketleri ve yabancı seyahat acentaları bir ülkede “Tık” oldu mu, hemen şantaj yaparlar. Ülkemizde bulunan Otellerin ve Acentaların, şimdi fiyatlarımız ucuzladı, ucuz pazar olduk demelerindeki haklılık ortaya çıkıyor. “İnsanlar korktu gelmek istemiyor. Fiyatları indir. Gene öyle olmuş aynen…

Peki, bu durumda ne yapılacak ?

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı 3.Turizm Şurası sonrası raporlar geldikten sonra, şimdiki Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sn. Numan Kurtulmuş ortaya çıkacak…! Ve Önde gelen Seyahat Acentalarını ve Otelcileri toplayacak. Ortak bir karar alınacak ve uygulanacak…Turizm Politikamızı, yol haritamızı açıklayacak. Bugüne kadar hiçbir yeniliğe kapısını açmayan, ülke turizmi kaybederken seyahat acentaları kaybederken sadece TÜRSAB binasında oturan, hiçbir yeniliğe ayak uyduramayan TÜRSAB Başkanı’nı Ankara’ya çağıracak ve emekli ol turizm sektörüne zarar veriyorsun diyerek seyahat acentalarını ve ülke turizmini kurtaracak. İnanıyorum… Çünkü TÜRSAB üyeleri kaybedince ülke turizmi kaybediyor. Peki tüm bu kriz sürerken, Turizm sektörünün en önemli STK’sı olan TÜRSAB Başkanını bir televizyonda, bir gazetenin manşetinde gördünüz mü? Programlarda FIKRA anlatıyor. Seyahat Acentaları FIKRA değil hizmet bekliyor dedik ve 3 Aralık ta yapılacak olan 23.Olağan Genel Kurul seçimlerinde aday oldum. TÜRSAB başkanı değişmeden, Seyahat Acentaları gerçek olarak hizmet almadan bir Turizm Politikamız olamaz..

Giderse ne olur? …

35 milyon turistten 721′ $ değil, İtalyan, İspanyollar gibi, kişi başı 1.350 dolar almayı başarız… Ülke gelirimiz iki misli artar. Yapamıyoruz, yapmayı da düşünmüyoruz derseniz 2018 ve 2019 u da es geçmiş olacağız.

Saygılarımla

TÜRSAB Başkan Adayı

Hüseyin KIRK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SUUDİ ARABİSTAN VE İSLAM ÜLKLERİ HAC-UMRE FUARINDA BULUŞUYOR

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği,Al Sadah Seyahat Acentası ve Otsad üyesi Comfort Seasons Turizm …