Anasayfa / BASINDAN HABERLER / OTSAD YÖNETİM KURULUMUZ K.T.B SN.MEHMET N.ERSOY A ZİYARETTE BULUNDU

OTSAD YÖNETİM KURULUMUZ K.T.B SN.MEHMET N.ERSOY A ZİYARETTE BULUNDU

OTSAD yönetiminden Bakan Ersoy’a anlamlı ziyaret

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Genel Başkanı Hüseyin Kırk ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette seyahat acentalarının turizm taşımacılığında yaşadığı sıkıntılar ve çözüm önerileri masaya yatırılırken İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Ortadoğu Turizm Zirvesi ile ilgili brifing verildi.

Bakan Ersoy, Ortadoğu pazarına yönelik OTSAD tarafından yürütülen başarılı çalışmaları takip ettiklerini, günlük harcamaları ortalama 1.500 dolar olan Ortadoğulu turistlerin artırılması noktasında daha etkin rol alınması gerektiğini söyledi.

OTSAD Başkanı Kırk, Ortadoğu ülkelerinden getirdikleri turistlere en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını ancak taşımacılık noktasında sıkıntı yaşadıklarını söyledi. İstanbul’un marka şehir olamamasındaki en büyük etkenlerden birisinin seyahat acentalarının Türkiye’ye getirdikleri turistlerin transferini havalimanlarından yapamamaları olduğunun altını çizen Kırk, başta UBER ve benzeri online yazılımlar olmak üzere taksiciler ve transfer firmaları ile yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında Bakanlıkla birlikte çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Yolcu taşımacılığı ve turizm taşımacılığının mutlak suretle ayrılması gerektiğini vurgulayan Kırk yanlış uygulama sebebiyle ülke turizminin büyük yara aldığını kaydetti.

Görüşmede kısa bir sunum gerçekleştiren OTSAD Genel Sekreteri ve Meili Turizm Genel Müdürü Süleyman Yaşar, Ortadoğu ülkelerini çok iyi tanıdıklarını, etkili ve doğru tanıtımları yaparak Türkiye’ye turist getirdiklerini ancak yaptıkları tanıtımlar sonrasında gelen turistlerin gerek transferleri gerekse taşıması noktasında büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Yaşar, yurtdışından getirdikleri nitelikli turistlerin transferleri için kullandıkları lüks araçlarında her türlü evraklarının olmasına ve turizm taşımacılığı yapmalarına rağmen IBB tarafından verilmeyen yol güzergah belgesi sebebiyle UBER ve bunun gibi online yazılımlarla aynı kefeye konulmalarından dolayı büyük zorluklar yaşadıklarını ve haksız yere büyük cezalar ödediklerini söyledi.

2015 yılı ve sonrasında yaşanan sıkıntılı dönemde Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında yaşanan büyük düşüşe rağmen Ortadoğu ülkelerinden gelen sayının küçümsenemeyecek rakamlar olduğunu belirten Bakan Ersoy, Bakanlık bünyesindeki tanıtma ofisinde bulunan Ortadoğu masası ile OTSAD’ın daha etkin çalışması gerektiğini, seyahat acentalarının yaşadıkları sıkıntıların farkında olduklarını ve çözüm noktasında bir üst kurul oluşturulduğunu, gerek Online portallar gerekse taşımacılıkla ilgili 2019 yılı sonuna kadar kalıcı çözümlerin getirileceğini, başta TÜRSAB olmak üzere tüm STK’lara büyük görevler düştüğünü söyledi.

Asıl problemin UBER gibi kaçak taşımacılık yapan firmaların turizm taşımacılık belgesi almasından kaynaklandığının altını çizen Bakan Ersoy UBER gibi sistemlerin yasadaki açıklıktan faydalanarak bunu fırsatçılık olarak kullandıklarını, .U-EDTS sisteminin sorunun çözümünde kısmen etkili olacağını gerek UBER gerekse taksicilerle ilgili sorunların kesin çözümü konusunda seyahat acentalarının elini taşın altına sokarak proje geliştirmesi gerektiğini söyledi. Taksicilerin içlerindeki çürük elmaları temizlemeleri gerektiği gibi seyahat acentalarının da içlerindeki belge kiralayan firmaları tespit edip, ilgili yerlere bildirmeleri gerektiğini belirten Ersoy, seyahat acentaları olarak çözüm için projenizi getirin bu işi kökünden çözelim yoksa yeni çıkan ancak Bakanlığın girişimleri sayesinde şu an için uygulanmayan Ulaştırma Yönetmeliği 2019 Mart ayından sonra yasalaşırsa çok geç olacak dedi.

Ziyaret sonrasından OTSAD heyeti tarafından Bakan Ersoy’a Kuveyt’te özel olarak hazırlatılan plaket takdim edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SUUDİ ARABİSTAN VE İSLAM ÜLKLERİ HAC-UMRE FUARINDA BULUŞUYOR

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği,Al Sadah Seyahat Acentası ve Otsad üyesi Comfort Seasons Turizm …