Anasayfa / OTSAD AKADEMİ

OTSAD AKADEMİ

DEĞERLİ SEYAHAT ACENTALARI, ŞOFÖR VE TURİZM TAŞIMACILARI;

OTSAD bünyesinde eğitiminizi alın rahat edin.

OTSAD İstanbul’a gelen turistlere daha iyi hizmet vermek için ulaşım ve rezervasyon alanında çalışan binlerce kişiye 1 yıl boyunca eğitim verecek.

İstanbul’a gelen yabancı turistlerin en büyük ihtiyaçları, kentte iyi yemek yiyebilecekleri lokantaları tespit etmek, paralarının karşılığını alacakları alışveriş mekanlarını keşfetmek. Kendilerine İstanbul yaşamında destek verecek yardımcı elemanlar için OTSAD harekete geçti. “Rehberler Sultanahmet Camii’ni, Ayasofya’yı, Kapalı Çarşı’yı anlatıyor ama Atatürk Havalimanı’ndan itibaren turistle iletişim kuracak yaşam rehberleri bizler oluyoruz” . OTSAD’ın üyelerinin turistlerle daha iyi iletişim kurmaya ve kaliteli hizmet vermeye mecburuz.

HER SORUYA YANIT LAZIM

“Biz merkez ofisimiz Nishistanbul’da bir yıl boyunca üyelerimizden binlerce çalışana eğitim vereceğiz. Bu ne eğitimi olacak? Şoförler, transfer görevlileri ve başka çalışanlar. Onların turistlerin sorularına yanıt vermesi ve aynı zamanda İstanbul’u tanıtması gerekir. Bir turist Atatürk ve Sabiha Gökçen’e indiği andan itibaren ‘Taksim kaç kilometre’, ‘Bursa’ya nasıl giderim’, ‘İstanbul’da en iyi ucuz kebapçı nerede’ sorularına yanıt almak isteyecektir. Ama bunları da rehberden öğrenmek istemiyor. Orada biz devreye gireceğiz. Arkadaşlarımız aldıkları eğitimler sonucunda turistlere İstanbul’u tanıtarak onların sorularına ve ihtiyaçlarına yanıt verir hale gelecekler.”

BİZDEN SONRA TÜRSAB EĞİTİMİ

Otsad eğitim programlarını profesyonel seyahat acentası operasyon müdürümüz ve uzman ekiplerimizle  yapıyoruz. Ayrıca üniversite ve fakültelerden destek alarak son derece profesyonel ekiple Otsad bünyesinde bulunan seyahat acentaları pesoneline ve şoförlere eğitim verilmektedir. Otsad artık Havalimanlarında Kültür Turizm Bakanlığı nezdinde bulunan ofislerde özellikle ortadoğudan gelen Arap turistlere hizmet etmek için gönüllü Arapça dil bilen personeller ile ülke turizmine hizmet etmeye devam etmektedir. Her eğitim 3 aylık periyodlarla gerçekleşecek ve eğitim alan personellerimiz daha sonra Türsab’ın akademisine giderek orada eğitim görecektir.

BİR TURİST DAHA FAZLA GELİR

“Türkiye’den ayrılan turist ‘Bana çok yardımcı oldular, personeller çok kalifiye’ derse bir turist daha fazla gelir”

‘EĞİTİM HER PERŞEMBE SAAT 19:30 DA NİSH İSTANBUL DAKİ DERNEK OFİSİMİZDE YEMEK İKRAMLI YAPILMAKTADIR.

TÜM ÜYELERİMİZ KATILABİLİR.

 

 

 

أعزائي الوكالات السياحية وسائقو السيارات وأصحاب النقل السياحي:

تلقوا تعليمكم في بنية جمعية الشرق الأوسط للوكالات السياحية وأريحوا أنفسكم.

ستقدم الجمعية برنامجا تعليميا يستمر لمدة عام واحد وذلك ل 1500 موظف يعملون في مجال المواصلات والحجوزات للسياح القادمون لزيارة تركيا .

أن الحاجة الماسة التي يحتاجها السياح الأجانب القادمون إلى تركيا واسطنبول خصوصاَ هي تبيين مواقع المطاعم التي تقدم طعاما جيدا لهم في اسطنبول واكتشاف مراكز التسوق التي لا تفقدهم القيمة النقدية التي قدموا بها

لذلك تحركت جمعية الشرق الأوسط للوكلات السياحية لتكون بجانب السياح في احتياجاتهم تلك

 “الدليل السياحي يعرف السائح بجامع السلطان أحمد أو آياصوفيا أو حتى السوق المغلق العتيق أما نحن فسنكون الدليل الحي للسائح خلال رحلته من مطار أتاتورك.”

 نحن في جمعية الشرق الأوسط للوكالات السياحية مجبرون على الارتباط مع الزبون بشكل أفضل وتقديم خدماتنا بجودة عالية .

يجب أن يكون لكل سؤال جواب !!

سنقدم برنامجا تعليميا لأعضائنا يستمر لمدة سنة كاملة وسيضم 1500 عامل يتعلمون في المكتب المركزي الخاص بنا في نيش اسطنبول.

 أي تعليم سيكون؟ يجب على السائق أو مسؤول النقل أو حتى العمال الآخرين أن يجيبوا على كافة أسئلة العملاء  وأن يعرفوا باسطنبول في الوقت ذاته. كل عميل  يحتاج أن يأخذ إجابات عندما يسأل المرافق عن بعد تقسيم عن مطار أتاتورك أو عن مطار صبيحة غوكجن أو عندما يسأله عن كيفية الذهاب لبورصا أو ممكن أن يسأل عن أرخص مطعم للمشاوي. هنا يبرز دورنا في الإجابة عن هذه الاسئلة وذلك عبر التعليم الذي سنقدمه للعامل والذي سيخوله للتعريف باسطنبول بالوجه الصحيح والإجابة عن الاسئلة المطروحة وتلبية كافة طلبات العميل.

بعد تعليمنا يوجد برنامج تعليم لدى اتحاد الوكالات السياحية في تركيا

سيقدم السيد عمر قرق المدير السياحي في شركة بدر للسياحة ورئيس التعليم في جمعية الشرق الأوسط للوكالات السياحية البرنامج التعليمي هذا” وهو مدير سياحي تمتد خبرته ل20 سنة. سيقدم الدورة التعليمية بأفضل شكل وسيعلم الأصدقاء اللغة وطريقة التواصل اللازمة كما ستقوم هيئة من بلدية اسطنبول تضم خبراء ومعلمون بتقديم المحاضرات أيضا. ستتم كل مرحلة من التعليم كل ثلاثة أشهر. ولقد قال أن كل شخص قد حصل على تعليم من قبلنا مدته أسبوع سيذهب إلى اتحاد الوكالات السياحية التركية وسيكمل تعليمه هناك..

السائح يعني موارد إضافية!

“بعد أن يغادر السائح مدينة اسطنبول سيقول في نفسه: لقد ساعدوني كثيرا لقد كان العاملون جيدون جدا  في عملهم سيجذب هذا القول سائحا  آخرا..

الدورة التعليمية ستكون أيام الخميس عند الساعة 19:30 في مكتب الجمعية في نيش اسطنبول وسيتم تقديم طعام للطلاب.

يمكن للكل أن ينضم ألينا نحن في انتظار أصدقاؤنا من السائقيين والعاملين في هذا القطاع.

مع احتراماتنا

جمعية الشرق الأوسط للوكالات السياحية